Low-Density Waste Can Liners, 30 gal, 0.5 mil, 30″ x 36″, White, Perforated Roll, 10 Bags/Roll, 20 Rolls/Carton
Login to View Prices
603 in stock
Low-density liners provide superior performance at an affordable price. Made from high-quality raw materials, mineral reinforced to enhance strength and puncture-resistance. Use with heavy loads, including sharp or abrasive materials. The sturdy, star-seal bottom helps prevent leaks and provides even weight distribution for easy removal from receptacle. Coreless perforated rolls are easy to use and great for dispensing on the go. A quality can liner that provides trusted waste collection for heavy-duty applications.
Additional information
| Weight | 7.1700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 19.50 × 3.75 in |
| Waste Bag Thickness | 0.5 mil |
| Width | 30" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Grade | Regular-Duty |
| Flat Pack/Roll | Perforated Roll |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Maximum Volume Range | 21 to 30 gal |
| Scent Indicator | No |
| Bottom Seal | Star |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Minimum Volume Capacity | 20 gal |
| Global Product Type | LDPE Waste Can Liners |
| Maximum Volume Capacity | 30 gal |
| Height | 36" |
| Ship Class Code | B |
| Waste Bag Material(s) | Low-Density Polyethylene (LDPE) |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507001935 |
| MPN | H6036MWKR01 |
| Brand | Boardwalk® |














Reviews
There are no reviews yet.