Lorell Wood Base Leather High-back Executive Chair – Black Leather Seat – Black Leather Back – High Back – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Base Material | Steel |
| Seat Material | Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 20.28" |
| Seat Depth | 19.29" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 19.49" |
| Maximum Seat Height | 22.44" |
| Back Material | Leather |
| Back Color | Black |
| Back Height | 23.62" |
| Back Width | 19.69" |
| Back Type | High Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Minimum Arm Height | 26.57" |
| Maximum Arm Height | 29.50" |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 45.9" |
| Width | 26.8" |
| Depth | 29.5" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Wood Base Leather High-back Executive Chair |
| Manufacturer Part Number | 69590 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Elegant executive chair with a high back is upholstered in black leather with added durability and softness of a padded seat and back. Wood finish arms are topped with soft arm pads. Enjoy an upright locking position, knee tilt and seat-height adjustment with a pneumatic gas lift from 19-1/2" to 22-11/25". Comfort functions also include 360-degree swivel, tilt and tilt tension. 27-1/2" steel base with wood finish is equipped with 2" hooded, double-wheel casters. Seat measures 20-7/25" wide x 19-7/25" deep. Back size is 19-17/25" wide x 23-31/50" high. Weight capacity is 250 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |








