Lorell Upper Shelf Laminate Computer Desk – For – Table TopLaminated Rectangle Top x 23.60″ Table Top Width x 35.40″ Table Top Depth – 35.20″ Height – Assembly Required – Maple – Metal – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Computer Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 23.60" |
| Number Of Trays | 1 |
| Table Top Depth | 35.40" |
| Color/Finish | Maple |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 35.20" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Tablet Holder |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Upper Shelf Laminate Computer Desk |
| Application/Usage | Accessories |
| Manufacturer Part Number | 14337 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sleek computer desk provides just what you need to work on your tablet or laptop with a simple structure and convenient installation. Keep your keyboard on the handy keyboard tray that slides out for easy use. Upper shelf offers a built-in tablet holder along with open metal wire shelves for DVDs/CDs and an area underneath the shelf where you can store other accessories. Store frequently used files or documentation in the side holder. Laminate desktop offers plenty of work space. Sturdy steel tube frame holds up to 250 lb. evenly distributed.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |










