Lorell Trace 18×18″ Single Locker – 1 Shelve(s) – Key Lock – for Shoes, Jacket – Overall Size 65.9″ x 18″ x 18″ – Black – Metal
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Locker |
| Additional Warranty Informati | <p>Great Openings warrants its metal filing and storage products to be free from defects in materials and workmanship for as long as the original purchaser owns the product. This warranty does not cover ordinary wear and tear, or improper installation or use of the product. This warranty does not apply to Customer?s Own Materials (COM) for fabric, laminates, or edge band.</p> |
| Number Of Adjustable Shelves | 1 |
| Total Number Of Shelves | 1 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 65.9" |
| Width | 18" |
| Depth | 18" |
| Certifications & Standards | <p>SCS Certification</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Hinged |
| Lock Type | Key |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Trace 18×18" Single Locker |
| Mount Type | Wall |
| Product Line | Trace |
| Application/Usage | Jacket |
| Manufacturer Part Number | 1915 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Single Locker offers secure storage for your personal belongings and a small-saving, slim design. It can be configured in countless ways with any locker in Lorell Metal Locker line to accent a wall or divide a space. Store jackets, shoes and other items in this 18" wide, single-wide locker. It includes one adjustable shelf with up to 18" height above the shelf and two, two-pronged coat hooks on each side to maximize your storage. All-metal construction with the hinge on the left features a full-pull front for easy access, core-removable lock (keyed) and reinforced panels that are concealed for a smooth, refined appearance both inside and out. Four leveling glides with 7/8" adjustment ensure proper alignment and operation, and are accessible from inside the locker.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Trace 18×18" Single Locker</li> <li>1 x Adjustable Shelf</li> <li>2 x Pronged Coat Hook</li> </ul> |
| Limited Warranty | 5 Year |











