Lorell Telescoping Suspension Lateral Files – 5-Drawer
- Brand: Lorell
- SKU: LLR60550

Login to View Prices
In stock
Lorell Telescoping Suspension Lateral Files – 5-Drawer – 42″ x 18.6″ x 67.7″ – 5 x Drawer(s) for File – Letter, Legal, A4 – Lateral – Interlocking, Label Holder, Leveling Glide, Ball-bearing Suspension – Black – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | A4 |
| Total Number Of Drawers | 5 |
| Drawer Type | File |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 67.7" |
| Width | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 18.6" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Fortress |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Ball-bearing Suspension |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Telescoping Suspension Lateral Files – 5-Drawer |
| Application/Usage | File Storage |
| Manufacturer Part Number | 60550 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 42" wide lateral file features a roll-out binder storage/posting shelf and four drawers with hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size for versatility. Each drawer has a magnetic label holder for easy identification where you need it. Durable, fully assembled steel construction with nonporous surface is easy to clean and disinfect. Design also features a core-removable lock for security, dual locking bars, full-width pull, ball-bearing slide suspension for smooth opening and closing, reinforced base, and four adjustable leveling guides for stabilization. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time for your safety. Counterweight prevents tipping. Lateral file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014567566.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Lorell Telescoping Suspension Lateral Files – 5-Drawer
- Brand: Lorell
- SKU: LLR60551

Login to View Prices
In stock
Lorell Telescoping Suspension Lateral Files – 5-Drawer – 36″ x 18.6″ x 67.7″ – 5 x Drawer(s) for File – Letter, Legal, A4 – Lateral – Rust Proof, Interlocking, Leveling Glide, Ball-bearing Suspension, Label Holder – Black – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | A4 |
| Total Number Of Drawers | 5 |
| Drawer Type | File |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 67.7" |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 18.6" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Fortress |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Label Holder |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Telescoping Suspension Lateral Files – 5-Drawer |
| Application/Usage | File Storage |
| Manufacturer Part Number | 60551 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 36" wide lateral file features a roll-out binder storage/posting shelf and four drawers with hanging file rails for side-to-side filing in letter-size, legal-size or A4-size for versatility. Each drawer has a magnetic label holder for easy identification where you need it. Durable, fully assembled steel construction with nonporous surface is easy to clean and disinfect. Design also features a core-removable lock for security, dual locking bars, full-width pull, ball-bearing slide suspension for smooth opening and closing, reinforced base, and four adjustable leveling guides for stabilization. Interlock system prohibits the extension of more than one drawer at a time for your safety. Counterweight prevents tipping. Lateral file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014567567.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |









