Lorell Storage Bin Utility Cart – 550 lb Capacity – 4 Casters – 5″ Caster Size – Structural Foam – x 37.5″ Width x 17″ Depth x 39″ Height – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Size | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Casters Material | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Product Color | Black |
| Product Material | Structural Foam |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 37.5" |
| Depth | 17" |
| Maximum Load Capacity | 550 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Maneuverable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Storage Bin Utility Cart |
| Application/Usage | Transportation |
| Manufacturer Part Number | 3611 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Use this utility cart for transporting equipment, tools and heavy loads in any environment. It is tough enough for material handling and maintenance. Sturdy, structure foam construction won't rust, dent, chip or peel easily. Built-in storage bin in the handle is the perfect way to store small parts. Rounded corners protect walls and furniture. Lightweight, maneuverable cart moves easily on two 5" rigid casters and two 5" swivel casters all in thermoplastic rubber. It holds up to 550 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066902300.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Storage Bin Utility Cart – 550 lb Capacity – 4 Casters – 5″ Caster Size – Structural Foam – x 37.5″ Width x 17″ Depth x 39″ Height – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Utility Cart |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Size | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Casters Material | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Product Color | Black |
| Product Material | Structural Foam |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2039-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 37.5" |
| Depth | 17" |
| Maximum Load Capacity | 550 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Maneuverable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Storage Bin Utility Cart |
| Application/Usage | Transportation |
| Manufacturer Part Number | 3611 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Use this utility cart for transporting equipment, tools and heavy loads in any environment. It is tough enough for material handling and maintenance. Sturdy, structure foam construction won't rust, dent, chip or peel easily. Built-in storage bin in the handle is the perfect way to store small parts. Rounded corners protect walls and furniture. Lightweight, maneuverable cart moves easily on two 5" rigid casters and two 5" swivel casters all in thermoplastic rubber. It holds up to 550 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066902300.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |













