Lorell Soho Boxfilefile 3-Drawer Mobile File Cabinet
Login to View Prices
Lorell SOHO Box/File/File 3-Drawer Mobile File Cabinet – 14.3″ x 18″ x 29.5″ – 3 x File, Box Drawer(s) – Finish: Baked Enamel, Black
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | Box |
| Handle Material | Plastic |
| Product Color/Finish | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Recessed Handle |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | SOHO Box/File/File 3-Drawer Mobile File Cabinet |
| Dimensions | 29.5" Height x 14.3" Width x 18" Depth |
| Product Line | SOHO |
| Application/Usage | Accessories |
| Manufacturer Part Number | 60 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>SOHO File Cabinet offers convenient storage of files and supplies with an accessory drawer on top and two file drawers with smooth-glide suspension. The accessory drawer is perfect for cell phones, tablets, cables and small supplies. Full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. The lock secures the two top drawers. Four casters allow you to move the pedestal where you need it. Three-drawer organizer also includes an 18" depth, recessed plastic handles and steel construction with a baked enamel finish.</p> |
| Material Details | <p>Steel Cabinet</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 3 Year |
Lorell Soho Boxfilefile 3-Drawer Mobile File Cabinet
Login to View Prices
Lorell SOHO Box/File/File 3-Drawer Mobile File Cabinet – 14.3″ x 18″ x 29.5″ – 3 x File, Box Drawer(s) – Finish: Baked Enamel, Black
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | Box |
| Handle Material | Plastic |
| Product Color/Finish | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Recessed Handle |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | SOHO Box/File/File 3-Drawer Mobile File Cabinet |
| Dimensions | 29.5" Height x 14.3" Width x 18" Depth |
| Product Line | SOHO |
| Application/Usage | Accessories |
| Manufacturer Part Number | 60 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>SOHO File Cabinet offers convenient storage of files and supplies with an accessory drawer on top and two file drawers with smooth-glide suspension. The accessory drawer is perfect for cell phones, tablets, cables and small supplies. Full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. The lock secures the two top drawers. Four casters allow you to move the pedestal where you need it. Three-drawer organizer also includes an 18" depth, recessed plastic handles and steel construction with a baked enamel finish.</p> |
| Material Details | <p>Steel Cabinet</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 3 Year |
Lorell Soho Boxfilefile 3-Drawer Mobile File Cabinet
Login to View Prices
Lorell SOHO Box/File/File 3-Drawer Mobile File Cabinet – 14.3″ x 18″ x 29.5″ – 3 x File, Box Drawer(s) – Finish: Baked Enamel, Black
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | Box |
| Handle Material | Plastic |
| Product Color/Finish | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Recessed Handle |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | SOHO Box/File/File 3-Drawer Mobile File Cabinet |
| Dimensions | 29.5" Height x 14.3" Width x 18" Depth |
| Product Line | SOHO |
| Application/Usage | Accessories |
| Manufacturer Part Number | 60 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>SOHO File Cabinet offers convenient storage of files and supplies with an accessory drawer on top and two file drawers with smooth-glide suspension. The accessory drawer is perfect for cell phones, tablets, cables and small supplies. Full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. The lock secures the two top drawers. Four casters allow you to move the pedestal where you need it. Three-drawer organizer also includes an 18" depth, recessed plastic handles and steel construction with a baked enamel finish.</p> |
| Material Details | <p>Steel Cabinet</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 3 Year |















