Lorell SOHO 18″ 3-Drawer File Cabinet – 14.3″ x 18″ x 29.5″ – 3 x Drawer(s) for Accessories, File – Letter – Locking Drawer, Glide Suspension, Casters – Black – Baked Enamel – Steel – Recycled – Assembly Required
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Number Of Casters | 4 |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | File |
| Handle Material | Plastic |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 29.5" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 18" |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Casters |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | SOHO 18" 3-Drawer File Cabinet |
| Product Line | SOHO |
| Application/Usage | Electronic Accessory |
| Finishing | Baked Enamel |
| Manufacturer Part Number | 17427BK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>SOHO File Cabinet offers convenient storage of files and supplies with an accessory drawer on top and two file drawers with smooth-glide suspension. The accessory drawer is perfect for cell phones, tablets, cables and small supplies. Full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. The lock secures the two top drawers. Four casters allow you to move the pedestal where you need it. Three-drawer organizer also includes an 18" depth, recessed plastic handles and steel construction with a baked enamel finish.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
















