LYS Armless Task Chair – Fabric Seat – Black – 1 Each
Additional information
| Weight | 12.8300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.64 × 13.90 × 4.41 in |
| Attribute22Name | Dual Wheel Caster |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute12Name | Pneumatic |
| Attribute14Name | Yes |
| Attribute3Name | Fabric |
| Adjustable Arm | Attribute7Value |
| Armrest | Attribute9Value |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Attribute11Name | Black |
| Attribute15Name | No |
| Width | Attribute18Value |
| Attribute13Name | China |
| Attribute2Name | Nylon |
| Attribute26Name | <p>Task chair with no arms features a breathable mesh back and thickly cushioned seat with fabric upholstery for a comfortable seating experience. Without arms, this chair offers more flexibility and freedom. Customize the chair for the ideal position with comfort functions including pneumatic seat-height adjustment, tilt lock, adjustable tilt tension and 360-degree swivel. Nylon base is equipped with dual-wheel casters for easy chair movement. Weight capacity is 250 lb.</p> |
| Attribute25Name | CH302MNBK |
| Attribute24Name | Armless Task Chair |
| Attribute23Name | LYS |
| Depth | 25.4" |
| Attribute17Name | 38.6" |
| Seat Feature | Attribute10Value |
| Brand Name | LYS |
| Attribute16Name | Yes |
| Back Style | Attribute8Value |
| Attribute20Name | 250 lb |
| Adjustable Seat | Yes |
| Attribute27Name | 1 Each |
| Attribute1Name | Chair |
| UPC | #N/A |
| MPN | 45650 |
| Brand | LYS |
















Reviews
There are no reviews yet.