Eurotech Breeze Chair with Casters – Palm Fabric Seat – Palm Back – Gray Steel Frame – Four-legged Base – 1 Each
Additional information
| Weight | 12.8300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.64 × 13.90 × 4.41 in |
| Attribute36Name | 1 Each |
| Manufacturer Website Addres | |
| Recycled Content | 85% |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute17Name | Taiwan |
| Recycled | Attribute18Value |
| Attribute16Name | Four-legged |
| Attribute11Name | 19.50" |
| Attribute14Name | 19" |
| Seat Color | Attribute10Value |
| Attribute2Name | 4 |
| Attribute22Name | Steel |
| Attribute38Name | Lifetime |
| Attribute12Name | Palm |
| Attribute15Name | 0.31" |
| Attribute20Name | 85% |
| Attribute13Name | 13.50" |
| Seat Thickness | Attribute8Value |
| Attribute30Name | Breeze Chair with Casters |
| Attribute29Name | FS8270 |
| Attribute35Name | Breeze Side Chair features a contemporary design, adding a modern touch to training rooms, boardrooms and more. Contoured back supports better posture for comfortable sitting during long periods. Fabric-upholstered, cushioned seat covers are made with soft-to-the-touch fabric, providing enhanced comfort. Armrests allow you to sit in a relaxed position. Powder-coated, steel tubing creates sturdy support and protects legs from chipping. Perforated back allows air to flow freely to help you stay cool. Included casters provide easy mobility. |
| Attribute37Name | <ul><li>2 x Sled Base</li><li>1 x Seat Cushion</li><li>1 x Seat Plastic Cover</li><li>1 x Plastic Backrest</li><li>2 x Steel Bar</li><li>2 x Backrest Screw (Short)</li><li>4 x Seat Screw (Longer) + Washer</li><li>4 x Caster</li></ul> |
| Attribute28Name | The Raynor Group, Inc |
| Attribute33Name | FS8270MIMPAL |
| Seat Width | 17.50" |
| Attribute39Name | 22 lb |
| Attribute23Name | 33.8" |
| Attribute27Name | Eurotech |
| Attribute25Name | 21" |
| Attribute3Name | GREENGUARD |
| Attribute26Name | Gray |
| Attribute24Name | 25" |
| Attribute32Name | Boardroom |
| Attribute31Name | breeze |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Depth | Attribute7Value |
| Attribute1Name | Chair |
| Chair/Seat Type | Attribute9Value |
| UPC | #N/A |
| MPN | 45650 |
| Brand | The Raynor Group, Inc |















Reviews
There are no reviews yet.