bugatti Gregory Carrying Case (Briefcase) for 17″ to 17.3″ Notebook – Black
- SKU: BUGEXB1707BLK
Login to View Prices
7 in stock
bugatti Gregory Carrying Case (Briefcase) for 17″ to 17.3″ Notebook – Black
bugatti Gregory Carrying Case (Briefcase) for 17″ to 17.3″ Notebook – Black – Damage Resistant, Tangle Resistant Shoulder Strap – Ballistic Nylon Body – Trolley Strap, Handle, Shoulder Strap – 13″ Height x 8″ Width x 18″ Depth – 1 Each
Additional information
| Weight | 12.8300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.64 × 13.90 × 4.41 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute26Name | 1 Each |
| Attribute2Name | 17" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Attribute14Name | 18" |
| Attribute11Name | No |
| Attribute16Name | bugatti |
| Attribute12Name | 13" |
| Product Name | Gregory 17.3" Briefcase |
| Attribute17Name | Tangle Resistant Shoulder Strap |
| Attribute3Name | 17.3" |
| Attribute27Name | <ul> <li>Bond Street EXB1707 Executive Briefcase</li> <li>Shoulder Strap</li> </ul> |
| Attribute25Name | <p>Vegan Leather Trim</p> |
| Attribute22Name | EXB1707BLK |
| Attribute20Name | Gregory |
| Attribute24Name | <p>Executive briefcase offers a large storage capacity, trolley passthrough and RFID identity-theft protection. Padded laptop compartment holds laptops up to 17.3" to prevent damage during travel. Exterior zippered pocket lets you quickly reach your frequently used items. Smooth carry handle and removable, tangle-free shoulder strap offer multiple options for comfortable transportation. Briefcase is made of sturdy ballistic nylon with a vegan leather trim for style and protection.</p> |
| Attribute23Name | |
| Attribute1Name | Carrying Case |
| Application/Usage | Notebook |
| Attribute13Name | 8" |
| Attribute15Name | Shoulder Strap |
| Product Color | Black |
| UPC | #N/A |
| MPN | 45650 |
| Brand | The Bugatti Group Inc |
| product-type | Carrying Case |
| minimum-screen-size-supported | 17" |
| maximum-screen-size-supported | 17.3" |
| closure-type | Zipper |
| color-family | Black |
| product-material | Ballistic Nylon |
| country-of-origin | China |
| style | Briefcase |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| height | 13" |
| width | 8" |
| carrying-options | Shoulder Strap |
| brand-name | bugatti |
| durability | Tangle Resistant Shoulder Strap |
| manufacturer | The Bugatti Group Inc |
| product-line | Gregory |
| manufacturer-part-number | EXB1707BLK |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Executive briefcase offers a large storage capacity, trolley passthrough and RFID identity-theft protection. Padded laptop compartment holds laptops up to 17.3" to prevent damage during travel. Exterior zippered pocket lets you quickly reach your frequently used items. Smooth carry handle and removable, tangle-free shoulder strap offer multiple options for comfortable transportation. Briefcase is made of sturdy ballistic nylon with a vegan leather trim for style and protection.</p> |
| material-details | <p>Vegan Leather Trim</p> |
| package-contents | <ul> <li>Bond Street EXB1707 Executive Briefcase</li> <li>Shoulder Strap</li> </ul> |
| 0 | 0 |




Reviews
There are no reviews yet.