Lorell Leather Managerial Mid-Back Chair

Login to View Prices
Lorell Leather Managerial Mid-back Chair – Black Frame – 5-star Base – Black – Bonded Leather – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 20.50" |
| Seat Depth | 17.50" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 17.75" |
| Maximum Seat Height | 21.25" |
| Back Height | 20.75" |
| Back Width | 20" |
| Back Thickness | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Product Material | Bonded Leather |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 26.3" |
| Depth | 27.5" |
| Frame Color | Black |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Tilt Tension |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Leather Managerial Mid-back Chair |
| Manufacturer Part Number | 84869 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Managerial mid-back chair is fully upholstered with black, bonded leather. Black frame features stylish, open loop arms and a five-star nylon base with dual-wheel hard casters for easy mobility. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. Capacity is 275 lb. Seat measures 20-1/2" wide x 17-1/2" deep. Back features a 3" thick cushion for your comfort and offers a size of 20" wide x 20-3/4" high.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |









