Lorell High-Back Molded Seat Chair – Fabric Seat – High Back – 5-star Base – Black – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Fabric |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 17" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Minimum Seat Height | 17.25" |
| Maximum Seat Height | 20.75" |
| Back Height | 22" |
| Back Width | 19.25" |
| Base Shape | 5-star |
| Back Style | Mesh |
| Lumbar Support | Yes |
| Back Type | High Back |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Black |
| Minimum Arm Height | 24.50" |
| Maximum Arm Height | 28" |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2043-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 27.3" |
| Depth | 28.2" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Breathable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | High-Back Molded Seat Chair |
| Manufacturer Part Number | 42174 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | High-Back Molded Seat Chair offers a contoured, cushioned seat upholstered in fabric to match the comfort of the flexible, breathable mesh back with built-in lumbar support. Move the adjustable lumbar support up or down so you can relax your back against the right pressure. You can also adjust the seat height from 17-1/4" to 20-3/4" and the arm height from 24-1/2" to 28". Other functions include tilt/lock that can lock in three positions, 360-degree swivel and tilt tension adjustment. Five-star nylon base features dual-wheeled casters for easy moving. Seat measures 20" wide x 17" deep. Back size is 19-1/4" wide x 22" high. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069863275.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |


















