Lorell Healthcare Seating Bariatric Guest Chair – Silver Powder Coated Steel Frame – Black – Vinyl – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Arm Material | Polypropylene |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Height | 34.3" |
| Width | 34.3" |
| Depth | 19.3" |
| Frame Color | Silver |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Healthcare Seating Bariatric Guest Chair |
| Application/Usage | Healthcare |
| Manufacturer Part Number | 66997 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This large guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polypropylene pads for comfort. Bariatric Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and is equipped with felt pads on the sled base to protect your floor. Weight capacity is 500 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064422523.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Healthcare Seating Bariatric Guest Chair – Silver Powder Coated Steel Frame – Black – Vinyl – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Arm Material | Polypropylene |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Product Material | Vinyl |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Height | 34.3" |
| Width | 34.3" |
| Depth | 19.3" |
| Frame Color | Silver |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Healthcare Seating Bariatric Guest Chair |
| Application/Usage | Healthcare |
| Manufacturer Part Number | 66997 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This large guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polypropylene pads for comfort. Bariatric Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and is equipped with felt pads on the sled base to protect your floor. Weight capacity is 500 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064422523.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |








