Lorell Filefile Mobile Pedestal Files – 2-Drawer

Login to View Prices
Lorell File/File Mobile Pedestal Files – 2-Drawer – 15″ x 22.9″ x 28″ – 2 x Drawer(s) for File – Letter – Security Lock, Ball-bearing Suspension – Black – Powder Coated – Steel – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Number Of Casters | 4 |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 28" |
| Width | 15" |
| Depth | 22.9" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Fortress |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Ball-bearing Suspension |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | File/File Mobile Pedestal Files – 2-Drawer |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | 67733 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mobile pedestal offers a file/file drawer configuration for plenty of filing space. Factory-installed, core-removable lock secures all drawers. Steel ball-bearing, drawer suspension delivers smooth drawer access to file drawers. Each file drawer accommodates letter-size hanging folders with tabs. Drawer fronts have color-matched, recessed handles. Casters are hidden from view and move the pedestal easily when necessary. Pedestal is made of steel and offers a 22" depth to slide easily into your cubicle or other office configuration. Mobile pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014567597.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Lorell Filefile Mobile Pedestal Files – 2-Drawer

Login to View Prices
Lorell File/File Mobile Pedestal Files – 2-Drawer – 15″ x 19″ x 28″ – 2 x Drawer(s) for File – Letter – Locking Casters, Security Lock, Ball-bearing Suspension – Black – Powder Coated – Steel – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Number Of Casters | 4 |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 28" |
| Width | 15" |
| Depth | 19" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Fortress |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Ball-bearing Suspension |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | File/File Mobile Pedestal Files – 2-Drawer |
| Application/Usage | File Storage |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | 67741 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mobile pedestal offers a file/file drawer configuration for plenty of filing space. Factory-installed, core-removable lock secures all drawers. Steel ball-bearing, drawer suspension delivers smooth drawer access to file drawers. Each file drawer accommodates letter-size hanging folders with tabs. Drawer fronts have color-matched, recessed handles. Casters are hidden from view and move the pedestal easily when necessary. Pedestal is made of steel and offers a 19" depth to slide easily into your cubicle or other office configuration. Mobile pedestal file meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA standards. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014567605.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 90 lb |









