Lorell Euro Design Leather Executive Mid-back Chair – Black Bonded Leather Seat – Black Bonded Leather Back – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Nylon |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 18.25" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Color | Black |
| Minimum Seat Height | 17.75" |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Back Material | Bonded Leather |
| Back Color | Black |
| Back Height | 22" |
| Back Width | 20" |
| Arm Material | Poly |
| Arm Color | Black |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Arm Style | Fixed |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 47.5" |
| Width | 27.3" |
| Depth | 28.3" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Euro Design Leather Executive Mid-back Chair |
| Product Line | Euro |
| Manufacturer Part Number | 84570 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Executive mid-back chair features a European-inspired design with stylish and comfortable bonded leather and black PVC poly fixed arms. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17-3/4" to 21-1/2", 360-degree swivel, tilt and tilt tension. 27-3/5" diameter, five-star nylon base is equipped with 50mm, hooded, dual-wheel casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Seat measures 20" wide x 18-1/4" deep. Back size is 20" wide x 22" high. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |











