Lorell Essentials Credenza Shell

Login to View Prices
Lorell Essentials Credenza Shell – 59″ x 23.6″ x 1″ x 29.5″ – Finish: Laminate, Mahogany
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Credenza Shell |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED FIVE YEAR</p> |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Adjustable Feet |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Credenza Shell |
| Dimensions | 29.5" Height x 59" Width x 23.6" Depth x 1" Thickness |
| Manufacturer Part Number | 69378 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Credenza shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Mahogany laminate top is 1" thick for durability. Use the two grommet holes in the top for easy cord routing. Design also includes 96mm metal drawer pulls with a silver brush finish, 3mm PVC edges and adjustable feet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Credenza Shell

Login to View Prices
Lorell Essentials Credenza Shell – 59″ x 23.6″ x 29.5″ – Finish: Cherry, Laminate
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Credenza Shell |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED FIVE YEAR</p> |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Grommet |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Credenza Shell |
| Dimensions | 29.5" Height x 59" Width x 23.6" Depth |
| Manufacturer Part Number | 69435 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Credenza shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Cherry laminate top is 1" thick for durability. Use the two grommet holes in the top for easy cord routing. Design also includes 96mm metal drawer pulls with a silver brush finish, 3mm PVC edges and adjustable feet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Credenza Shell

Login to View Prices
Lorell Essentials Credenza Shell – 66.1″ x 23.6″ x 1″ x 29.5″ – Finish: Laminate, Mahogany
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Credenza Shell |
| Additional Warranty Informati | <p>5 YEAR LIMITED</p> |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Adjustable Feet |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Credenza Shell |
| Dimensions | 29.5" Height x 66.1" Width x 23.6" Depth x 1" Thickness |
| Manufacturer Part Number | 69377 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Credenza shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Mahogany laminate top is 1" thick for durability. Use the two grommet holes in the top for easy cord routing. Design also includes 96mm metal drawer pulls with a silver brush finish, 3mm PVC edges and adjustable feet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Credenza Shell

Login to View Prices
Lorell Essentials Credenza Shell – 66.1″ x 23.6″ x 29.5″ – Finish: Cherry, Laminate
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Credenza Shell |
| Additional Warranty Informati | <p>5 YEAR LIMITED</p> |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Grommet |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Credenza Shell |
| Dimensions | 29.5" Height x 66.1" Width x 23.6" Depth |
| Manufacturer Part Number | 69413 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Credenza shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Cherry laminate top is 1" thick for durability. Use the two grommet holes in the top for easy cord routing. Design also includes 96mm metal drawer pulls with a silver brush finish, 3mm PVC edges and adjustable feet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Credenza Shell

Login to View Prices
Lorell Essentials Credenza Shell – 70.9″ x 23.6″ x 1″ x 29.5″ – Finish: Laminate, Mahogany
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Credenza Shell |
| Additional Warranty Informati | <p>5 YEAR LIMITED</p> |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color/Finish | Mahogany |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Adjustable Feet |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Credenza Shell |
| Dimensions | 29.5" Height x 70.9" Width x 23.6" Depth x 1" Thickness |
| Manufacturer Part Number | 69376 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Credenza shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Mahogany laminate top is 1" thick for durability. Use the two grommet holes in the top for easy cord routing. Design also includes 96mm metal drawer pulls with a silver brush finish, 3mm PVC edges and adjustable feet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Credenza Shell

Login to View Prices
Lorell Essentials Credenza Shell – 70.9″ x 23.6″ x 29.5″ – Finish: Cherry, Laminate
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Credenza Shell |
| Additional Warranty Informati | <p>5 YEAR LIMITED</p> |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Product Color/Finish | Laminate |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Grommet |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Credenza Shell |
| Dimensions | 29.5" Height x 70.9" Width x 23.6" Depth |
| Manufacturer Part Number | 69412 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Credenza shell is part of Lorell Essentials Series Laminate Furniture with high-quality laminate construction and metal-to-metal, cam-lock connections. Cherry laminate top is 1" thick for durability. Use the two grommet holes in the top for easy cord routing. Design also includes 96mm metal drawer pulls with a silver brush finish, 3mm PVC edges and adjustable feet.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |









