Lorell Essentials Conference Table

Login to View Prices
Lorell Essentials Conference Table – For – Table TopCherry Oval Top – 72″ Table Top Length x 70.88″ Table Top Width x 35.38″ Table Top Depth x 1.25″ Table Top Thickness – 29.50″ Height – Assembly Required – Cherry, Laminated – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Conference Table |
| Table Top Shape | Oval |
| Base Included | Yes |
| Table Top Width | 70.88" |
| Table Top Length | 1972-01-01T06:00:00.000Z |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Table Top Depth | 35.38" |
| Table Top Thickness | 1.25" |
| Color/Finish | Laminated |
| Top Color/Finish | Cherry |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 29.50" |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Conference Table |
| Application/Usage | Conferencing |
| Manufacturer Part Number | 87373 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Oval conference table is part of the Lorell Essentials Wood Laminate Table Collection. It can be used with Lorell Essentials Series Laminate Furniture. The Essentials Series offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Top features a Cherry laminate surface with a 3 mil thick edge. Two-panel leg base features adjustable floor glides.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |









