Lorell Essentials Conference Table Top

Login to View Prices
Lorell Essentials Conference Table Top – For – Table TopCherry Round Top – Contemporary Style x 41.75″ Table Top Width x 41.75″ Table Top Depth x 1.25″ Table Top Thickness x 42″ Table Top Diameter – 1″ Height – Assembly Required – Cherry, Laminated – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Table Top |
| Table Top Shape | Round |
| Base Included | No |
| Table Top Diameter | 2042-01-01T06:00:00.000Z |
| Table Top Width | 41.75" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Table Top Depth | 41.75" |
| Table Top Thickness | 1.25" |
| Color/Finish | Laminated |
| Top Color/Finish | Cherry |
| Country Of Origin | China |
| Style | Contemporary |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Conference Table Top |
| Application/Usage | Conferencing |
| Manufacturer Part Number | 87322 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Round tabletop is designed for use with Lorell Essentials Series Wood Laminate Furniture that offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Ideal for a small meeting area in executive offices, this 1" thick tabletop features a 42" diameter, Cherry laminate surface and 3mm PVC edgebanding. Attach this tabletop to sturdy steel or matching laminate base (sold separately) with screws matched to T-Metal, predrilled holes. The base includes mounting hardware.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Conference Table Top

Login to View Prices
Lorell Essentials Conference Table Top – For – Table TopCherry Round Top x 47.25″ Table Top Width x 47.25″ Table Top Depth x 1.25″ Table Top Thickness x 48″ Table Top Diameter – 1″ Height – Cherry, Laminated – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Table Top |
| Table Top Shape | Round |
| Base Included | No |
| Table Top Diameter | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Table Top Width | 47.25" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Table Top Depth | 47.25" |
| Table Top Thickness | 1.25" |
| Color/Finish | Laminated |
| Top Color/Finish | Cherry |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Conference Table Top |
| Application/Usage | Conferencing |
| Manufacturer Part Number | 87321 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Round tabletop is designed for use with Lorell Essentials Series Wood Laminate Furniture that offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Ideal for a small meeting area in executive offices, this 1" thick tabletop features a 48" diameter, Cherry laminate surface and 3mm PVC edgebanding. Attach this tabletop to sturdy steel or matching laminate base (sold separately) with screws matched to T-Metal, predrilled holes. The base includes mounting hardware.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Conference Table Top – For – Table TopLaminated Round, Mahogany Top – Contemporary Style x 41.38″ Table Top Width x 41.38″ Table Top Depth x 1″ Table Top Thickness – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Table Top |
| Table Top Shape | Round |
| Table Top Width | 41.38" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Table Top Depth | 41.38" |
| Table Top Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Top Material | Wood |
| Top Color/Finish | Mahogany |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | China |
| Style | Contemporary |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Conference Table Top |
| Application/Usage | Conferencing |
| Manufacturer Part Number | 87239 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Round tabletop is designed for use with Lorell Essentials Series Wood Laminate Furniture that offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Ideal for a small meeting area in executive offices, this 1" thick tabletop features a Mahogany laminate surface and 3mm PVC edgebanding. Attach this tabletop to sturdy steel or matching laminate base (LLR69401 sold separately) with screws matched to T-Metal, predrilled holes.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Essentials Conference Table Top – For – Table TopLaminated Round, Mahogany Top x 47.25″ Table Top Width x 47.25″ Table Top Depth x 1.25″ Table Top Thickness – 1″ Height – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Table Top |
| Table Top Shape | Round |
| Table Top Width | 47.25" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Table Top Depth | 47.25" |
| Table Top Thickness | 1.25" |
| Top Material | Wood |
| Top Color/Finish | Mahogany |
| Edge Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Conference Table Top |
| Application/Usage | Conferencing |
| Manufacturer Part Number | 87240 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Round tabletop is designed for use with Lorell Essentials Series Wood Laminate Furniture that offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Ideal for a small meeting area in executive offices, this 1" thick tabletop features a Mahogany laminate surface and 3mm PVC edgebanding. Attach this tabletop to sturdy steel or matching laminate base (LLR69401 sold separately) with screws matched to T-Metal, predrilled holes.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |





















