Lorell Classroom Adjustable Height Padded Mobile Task Chair
Login to View Prices
Lorell Classroom Adjustable Height Padded Mobile Task Chair – 5-star Base – Navy – Polypropylene – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Swivel | Yes |
| Filling Material | Polyurethane |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.25" |
| Maximum Seat Height | 22.63" |
| Base Shape | 5-star |
| Upholstery Material | Fabric |
| Armrest | No |
| Seat Feature | Padded |
| Product Color | Navy |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | United States |
| Casters | Yes |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 32.5" |
| Width | 25" |
| Depth | 25" |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Classroom Adjustable Height Padded Mobile Task Chair |
| Application/Usage | Computer Lab |
| Manufacturer Part Number | 99912 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Padded task chair is ideal for computer labs, teacher chairs or office settings. Polyurethane padding on the seat and back delivers extra comfort for long workdays. The 5/8" thick padding is covered with fabric that matches the seat color for a professional look and is bonded to the shell. One-piece, molded polypropylene shell offers the classic classroom look, but is enhanced with versatile frame. The gas-filled, pneumatic cylinder allows a seat-adjustment range from 18-1/4" to 22-5/8" high. Armless task chair swivels 360 degrees and rolls on 2" diameter, dual-wheel, hooded, swivel casters on the five-star base.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
Lorell Classroom Adjustable Height Padded Mobile Task Chair
Login to View Prices
Lorell Classroom Adjustable Height Padded Mobile Task Chair – 5-star Base – Black – Polypropylene – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Swivel | Yes |
| Filling Material | Polyurethane |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.25" |
| Maximum Seat Height | 22.63" |
| Base Shape | 5-star |
| Upholstery Material | Fabric |
| Armrest | No |
| Seat Feature | Padded |
| Product Color | Black |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | United States |
| Casters | Yes |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Height | 32.5" |
| Width | 25" |
| Depth | 25" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Classroom Adjustable Height Padded Mobile Task Chair |
| Application/Usage | Computer Lab |
| Manufacturer Part Number | 99913 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Padded task chair is ideal for computer labs, teacher chairs or office settings. Polyurethane padding on the seat and back delivers extra comfort for long workdays. The 5/8" thick padding is covered with fabric that matches the seat color for a professional look and is bonded to the shell. One-piece, molded polypropylene shell offers the classic classroom look, but is enhanced with versatile frame. The gas-filled, pneumatic cylinder allows a seat-adjustment range from 18-1/4" to 22-5/8" high. Armless task chair swivels 360 degrees and rolls on 2" diameter, dual-wheel, hooded, swivel casters on the five-star base.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |














