Lorell Big & Tall Healthcare Guest Chair – Vinyl Seat – Vinyl Back – Powder Coated Silver Steel Frame – Four-legged Base – Black, Silver – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Vinyl |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Back Material | Vinyl |
| Arm Material | Polyurethane |
| Base Shape | Four-legged |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 34.3" |
| Width | 30.9" |
| Depth | 19.1" |
| Frame Color | Powder Coated Silver |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Adjustable Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Big & Tall Healthcare Guest Chair |
| Product Line | Big & Tall |
| Application/Usage | Healthcare |
| Manufacturer Part Number | 67001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This large guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polyurethane pads for comfort. Big and Tall Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and is equipped with adjustable glides on the four-leg base to enhance stability and protect your floor. Weight capacity is 450 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065354812.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Big & Tall Healthcare Guest Chair – Vinyl Seat – Vinyl Back – Powder Coated Silver Steel Frame – Four-legged Base – Black, Silver – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Vinyl |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Back Material | Vinyl |
| Arm Material | Polyurethane |
| Base Shape | Four-legged |
| Armrest | Yes |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Silver |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 34.3" |
| Width | 30.9" |
| Depth | 19.1" |
| Frame Color | Powder Coated Silver |
| Maximum Load Capacity | 450 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Adjustable Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Big & Tall Healthcare Guest Chair |
| Product Line | Big & Tall |
| Application/Usage | Healthcare |
| Manufacturer Part Number | 67001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | This large guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polyurethane pads for comfort. Big and Tall Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and is equipped with adjustable glides on the four-leg base to enhance stability and protect your floor. Weight capacity is 450 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065354812.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |








