Lorell Big & Tall Guest Chair – Fabric Seat – Mesh Back – Steel Frame – Low Back – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 23.38" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Minimum Seat Height | 20.25" |
| Maximum Seat Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Back Material | Mesh |
| Back Width | 21.88" |
| Back Type | Low Back |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 28.5" |
| Depth | 37.8" |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Big & Tall Guest Chair |
| Product Line | Big & Tall |
| Manufacturer Part Number | 67003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Comfort meets dependable stability with this Big and Tall Guest Chair. Low mesh back offers breathability for a cooling experience. Thick seat cushion is upholstered in fabric. Sturdy steel frame is powder-coated for a long-lasting, professional look. Arms are topped with polypropylene pads. Weight capacity is 400 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064857627.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Big & Tall Guest Chair – Fabric Seat – Mesh Back – Steel Frame – Low Back – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 23.38" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Minimum Seat Height | 20.25" |
| Maximum Seat Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Back Material | Mesh |
| Back Width | 21.88" |
| Back Type | Low Back |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 28.5" |
| Depth | 37.8" |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Long Lasting |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Big & Tall Guest Chair |
| Product Line | Big & Tall |
| Manufacturer Part Number | 67003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Comfort meets dependable stability with this Big and Tall Guest Chair. Low mesh back offers breathability for a cooling experience. Thick seat cushion is upholstered in fabric. Sturdy steel frame is powder-coated for a long-lasting, professional look. Arms are topped with polypropylene pads. Weight capacity is 400 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064857627.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |












