Lorell Backless Pneumatic Height Stool

Roll over image to zoom in
Login to View Prices
Lorell Backless Pneumatic Height Stool – Vinyl Seat – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Chrome |
| Caster Size | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Seat Material | Vinyl |
| Minimum Seat Height | 17" |
| Maximum Seat Height | 22.25" |
| Seat Diameter | 16" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | 360°, Swivel |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Backless Pneumatic Height Stool |
| Manufacturer Part Number | 69513 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Backless stool features a 16" round, vinyl-covered seat, 2" dual-wheel casters, and a chrome five-star base. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17" to 22-1/2" and 360-degree swivel. Height adjusts easily in a 5" range with a lever under the seat. Stool holds up to 275 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |







