Lorell 5/16″ Steel Thumb Tacks – 0.31″ Shank – 0.38″ Head – for Schedule, Wall – 1000 / Box – Silver – Nickel Plated Steel
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Pushpin |
| Shank Length | 0.31" |
| Head Diameter | 0.38" |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Nickel Plated Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 5/16" Steel Thumb Tacks |
| Application/Usage | Wall |
| Manufacturer Part Number | 10110BX |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Steel thumbtacks offer a reliable way to pin reminders, schedules and more to cork, walls and other surfaces. Tacks are made of nickel-plated steel with a silver, 3/8" diameter round head for easy insertion. Shank measures 5/16" long.</p> |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
Lorell 5/16″ Steel Thumb Tacks – 0.31″ Shank – 0.38″ Head – for Schedule, Wall – 100 / Pack – Silver – Nickel Plated Steel
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Pushpin |
| Shank Length | 0.31" |
| Head Diameter | 0.38" |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Nickel Plated Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 5/16" Steel Thumb Tacks |
| Application/Usage | Wall |
| Manufacturer Part Number | 10110 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Steel thumbtacks offer a reliable way to pin reminders, schedules and more to cork, walls and other surfaces. Tacks are made of nickel-plated steel with a silver, 3/8" diameter round head for easy insertion. Shank measures 5/16" long.</p> |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |








