Lorell 2-Drawer Lateral Credenza
- Brand: Lorell
- SKU: LLR60936
Login to View Prices
In stock
Lorell 2-drawer Lateral Credenza – 36″ x 18.8″ x 21.9″ – 2 x Drawer(s) for File – A4, Legal, Letter – Lateral – Ball-bearing Suspension, Leveling Glide – Black – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 21.9" |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 18.8" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Kingsley |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Leveling Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 2-drawer Lateral Credenza |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 60936 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This two-drawer lateral credenza is the perfect storage solution for your organization needs. For small or large offices, the combination of the lateral and credenza supports a variety of open and closed configurations for any individual's storage needs. The top drawer offers plenty of room for small supplies and a way to organize them with two included drawer dividers. The file drawer on the bottom includes hangrails to accommodate letter-size, legal-size or A4-size hanging file folders from side-to-side. Both drawers operate on precision ball-bearing slide suspension. They are equipped with wide arch drawer pulls for a better grasp. For safety, the interlock and counterweight guard against tipping. The lateral credenza also includes a core-removable lock to secure your belongings and four leveling glides. The Lorell Credenza Seat Cushion to transform the top into a comfortable seat is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Lorell 2-Drawer Lateral Credenza
- Brand: Lorell
- SKU: LLR60937
Login to View Prices
In stock
Lorell 2-drawer Lateral Credenza – 36″ x 18.8″ x 21.9″ – 2 x Drawer(s) – A4, Legal, Letter – Lateral – Ball-bearing Suspension, Leveling Glide – Charcoal – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Charcoal |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 21.9" |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 18.8" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Kingsley |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Leveling Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | 2-drawer Lateral Credenza |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 60937 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This two-drawer lateral credenza is the perfect storage solution for your organization needs. For small or large offices, the combination of the lateral and credenza supports a variety of open and closed configurations for any individual's storage needs. The top drawer offers plenty of room for small supplies and a way to organize them with two included drawer dividers. The file drawer on the bottom includes hangrails to accommodate letter-size, legal-size or A4-size hanging file folders from side-to-side. Both drawers operate on precision ball-bearing slide suspension. They are equipped with wide arch drawer pulls for a better grasp. For safety, the interlock and counterweight guard against tipping. The lateral credenza also includes a core-removable lock to secure your belongings and four leveling glides. The Lorell Credenza Seat Cushion to transform the top into a comfortable seat is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
























