Long Reach Stapler, 20-Sheet Capacity, 12″ Throat, Black
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
TUD24418187
Categories: Office, Staplers & Punches
Outfit your office print station with this long-reach stapler. The rotary anvil lets you staple papers in standard mode and temporary mode, while the rubber feet deliver a firm nonslip grip for added safety. Know when it’s time to replenish the staples with the level indicator. This long-reach stapler has a sliding paper guide for precise positioning.
Additional information
| Weight | 1.4980 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 2.49 × 1.90 in |
| Staple Capacity | Half Strip (105 Staples) |
| Tacking | No |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Leg Size | 0.25" |
| Crown Size | 0.5" |
| Staple Loading | Top |
| Power Source(s) | Manual |
| High Capacity Stapling | No |
| Throat Depth | 12" |
| Global Product Type | Long Reach Staplers |
| Sheet Capacity | 20 |
| Color Family | Black |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 718103365390 |
| MPN | TR58085 |
| Brand | TRU RED™ |
Be the first to review “Long Reach Stapler, 20-Sheet Capacity, 12″ Throat, Black” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.