Lightweight design and durable materials mean you can wear it all day long Mono. Adjustable padded headband and leatherette ear pads. In-line controls allow you to answer/end calls, adjust volume and mute/unmute calls. Echo cancellation and noise-cancelling microphone. Connect with USB-A cable to PC or Mac®. 2-year limited hardware warranty.
- This business product ships in brown box with no retail packaging
- Comfort and control: Durable padded headband and ear cup. Convenient Inline Call Controls and Incoming Call Indicator light
- Enterprise-quality audio at an affordable entry level price: Business-grade Wideband Audio, Digital Signal Processing (DSP) and noise-cancelling boom mic for crystal-clear conversations
- Plug-and-play compatibility: Works with PC, Mac, Microsoft Lync, Cisco, Skype and most leading UC platforms
- Single-ear USB business headset: Ideal for having an open ear to your surroundings on desktop calls
- Headphones Type: Headset – mono
- Headphones Form Factor: On-ear – vertical
- Recommended Use: PC multimedia
Additional information
| Weight | 3.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.00 × 6.50 × 6.80 in |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Host Interface | USB |
| Connectivity Technology | Wired |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Sound Mode | Mono |
| Product Type | Headset |
| Microphone Design | Boom |
| Form Factor | Supra-aural |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Website Addres | |
| Minimum Frequency Response | 31.50 Hz |
| Features | Comfortable,Durable,Adjustable Headband,Reinforced,Flexible Microphone,LED Indicator,Acoustic System,Echo Cancellation,Dynamic EQ,Wideband Audio,Digital Signal Processing,Single Cord Exit,Padded Headband,Lightweight,Flexible,Detachable Earpads |
| Product Model | H570e |
| Microphone Technology | Noise Cancelling,Electret |
| Package Contents | <ul><li>USB Headset Mono H570e</li><li>Quick Start Guide</li><li>Warranty Card</li></ul> |
| Compatibility | <ul><li>PC</li><li>Mac</li></ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Packaged Quantity | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 981-000570 |
| Brand | Logitech |















Reviews
There are no reviews yet.