Logitech Stereo Headset H111 – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 32 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Supra-aural – 7.70 ft Cable – Noise Canceling
Additional information
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Noise Canceling | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Height | 6.4" |
| Width | 5.7" |
| Depth | 1.8" |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Logitech |
| Features | Comfortable |
| Compatibility | <ul> <li>Apple iPhone</li> <li>Apple iPad</li> <li>Apple iPod</li> <li>Andriod Devices</li> </ul> |
| Form Factor | Supra-aural |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | H111 |
| Product Name | Stereo Headset H111 |
| Application/Usage | Music |
| Impedance | 32 Ohm |
| Manufacturer Part Number | 981-000612 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Start talking with this versatile multi-device headset with stereo sound. It's perfect for making Internet calls, listening to music and playing games too. It also works with computers, smartphones and tablets. A noise-canceling microphone helps keep your conversations clear. Microphone is flexible, and the boom can rotate 180 degrees to wear on the left or the right. Sturdy yet lightweight stereo headset has a broad range of adjustment. Ultra-soft foam ear cushions provide hours of comfort. H111 Binaural Over-the-Head Multi-Device Headset features a standard, 3.5mm audio jack and is compatible with most operating systems and platform. The 7.71' (235cm) cable is just the right length to give you the freedom to stand up and stretch during long conversations. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Stereo Headset H111</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Sound Mode | Stereo |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Cable Length | 7.70 ft |
| Weight (Approximate) | 2.61 oz |













