Logitech MX Brio 705 for Business 4K Webcam with Auto Light Correction, Ultra HD, Auto-Framing, Show Mode, USB-C, Works with Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, Graphite
Login to View Prices
MX Brio 705 for Business offers a superior 4K video experience with a stylish design. Perfect for skilled professionals and executives and designed for sustainability, this webcam delivers visual excellence in a product IT can feel good about.
Powered by our largest image sensor yet and custom-designed lens, MX Brio 705 for Business offers an authentic video experience. AI image enhancement provides a more natural image, even in challenging lighting conditions. Faster autofocus ensures the lens responds to changes quickly to maintain a clear view of the speaker.
Solid milled, low-carbon aluminum for camera housing and a minimum 82% post-consumer recycled plastic in the plastic components(3) give the webcam a contemporary look while making it a choice you’ll feel good about.
With innovative features such as Show Mode(4) and RightSight auto-framing(4), MX Brio 705 for Business provides an immersive meeting experience. It’s certified for Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, and Works With Chromebook.
- Deploy with Confidence: Certified for Microsoft Teams, Zoom, and Google Meet; works with Chromebook (1); works with Windows, macOS, ChromeOS, and most popular video calling platforms
- Security and Remote Management: Remotely update and manage the MX Brio 705 for Business USB webcam with Logitech Sync; the secure boot design prevents users from taking unauthorized actions
- 4K Ultra HD Webcam with Superior video quality: Powered by our most advanced image sensor and a custom-designed lens, this 4K Webcam offers a crystal-clear, ultra-HD video experience
- Face-based image enhancement: AI-powered image enhancement on this computer webcam offers more natural and accurate skin tones with facial tracking in challenging lighting conditions
- Designing a Positive Future: Add a sleek touch to workspaces while prioritizing sustainability with low-carbon aluminum (2) and plastic components consisting of 82% post-consumer recycled plastic (3)
- Intelligent Video Experience: Present items on your desk easily with Show Mode (4); get a clear, responsive image with autofocus; stay centered on screen with auto-framing (4) (5)
- Dual beamforming mics: Be heard clearly with beamforming mics that reduce background noise; dual microphones enhance your voice even as you move around in front of the camera
- Integrated Privacy Shutter: Get peace of mind with an easily visible webcam cover; a simple dial on the lens ring makes it easy to open or close the privacy shutter
Additional information
| Weight | 4.8300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.40 × 3.90 × 1.70 in |
| Effective Resolution | 8.5 Megapixel |
| Connectivity Technology | Wired |
| Features | Plug & Play,Microphone,Tripod Mount Hole,Noise Reduction,Auto Light Adjustment,Built-in Speaker |
| Manufacturer | Logitech |
| Post-consumer-waste% | 82% |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Environmental Certification | Carbon Neutral |
| Operating System Supported | Windows 10,macOS 10.15 |
| Cable Length | 5 ft |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Manufacturer Website Addres | |
| Field Of View (FOV) Angle | 90° |
| Digital Zoom | 4x |
| Product Line | BRIO |
| Mounting Type | Clip |
| Product Model | 705 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Package Contents | <ul><li> MX Brio 705 for Business Webcam</li><li> USB-C 3.0 cable</li><li> Mount clip with Removable Mount Adapter</li><li> User Documentation</li></ul> |
| Device Supported | Notebook,Monitor |
| Image Sensor Type | STARVIS |
| Product Color | Graphite |
| Color Family | Gray |
| Screen Mode | 4K |
| Host Interface | USB Type C |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Microphone | Yes |
| Product Type | Webcam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | 960-001529 |
| Brand | Logitech |

























Reviews
There are no reviews yet.