LoCor Mechanical Hands-Free Roll Dispenser – Touchless Dispenser – 10″ Height x 12.4″ Width x 16.8″ Depth – Black – Hands-free, Key Lock – 1 Each
Additional information
| Brand | Solaris Paper |
|---|---|
| Product Type | Hand Towel Dispenser |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Dispenser Type | Touchless |
| Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Width | 12.4" |
| Depth | 16.8" |
| Brand Name | LoCor |
| Features | Key Lock |
| Manufacturer | Solaris Paper |
| Product Name | Mechanical Hands-Free Roll Dispenser |
| Product Line | Hardwound |
| Manufacturer Part Number | D68006 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mechanical Hands-Free Roll Towel Dispenser is manually operated to deliver one towel at a time, every time. Reliable dispenser is battery-free for those who prefer not to use battery-operated, electronic dispensers. Sleek dispenser adds a modern, polished style to high-end washrooms. It is compatible with LoCor Hardwound Roll Towels (not included) that use rapidly renewable fiber (RRF) made from eucalyptus and acacia trees that can be harvested every 6 to 8 years – less than half as long as traditional-grown trees. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 5.20 lb |
LoCor Mechanical Hands-Free Roll Dispenser – Touchless Dispenser – 10″ Height x 12.4″ Width x 16.8″ Depth – White – Hands-free, Key Lock – 1 Each
Additional information
| Brand | Solaris Paper |
|---|---|
| Product Type | Hand Towel Dispenser |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Dispenser Type | Touchless |
| Height | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Width | 12.4" |
| Depth | 16.8" |
| Brand Name | LoCor |
| Features | Key Lock |
| Manufacturer | Solaris Paper |
| Product Name | Mechanical Hands-Free Roll Dispenser |
| Product Line | Hardwound |
| Manufacturer Part Number | D68005 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Mechanical Hands-Free Roll Towel Dispenser is manually operated to deliver one towel at a time, every time. Reliable dispenser is battery-free for those who prefer not to use battery-operated, electronic dispensers. Sleek dispenser adds a modern, polished style to high-end washrooms. It is compatible with LoCor Hardwound Roll Towels (not included) that use rapidly renewable fiber (RRF) made from eucalyptus and acacia trees that can be harvested every 6 to 8 years – less than half as long as traditional-grown trees. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 5.20 lb |













