Lock-Corner Pizza Boxes, 14 x 14 x 1.88, White, Paper, 100/Carton
Login to View Prices
Lightweight, sturdy boxes. Lock-corner design enables propped-lid serving. Clay-coated exterior acts as a liquid- and oil-resistant barrier.
Additional information
| Weight | 34.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.60 × 17.76 × 2.16 in |
| Depth | 14" |
| Product Compostability Cert | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Food Container Type | Box |
| Material Type | Paper |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Width | 14" |
| Hinged Lid (Yes/No) | Yes |
| Global Product Type | Pizza Boxes |
| Height | 1.88" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 35% |
| Product Compostability Indi | Y |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 65% |
| Compliance Standards | Compost Manufacturing Alliance (CMA) Approved |
| Material(s) | Clay-Coated Paperboard |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Number of Compartments | 1 |
| Vented (Yes/No) | No |
| Color(s) | White |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 707282014656 |
| MPN | SCH 1465 |
| Brand | SCT® |










Reviews
There are no reviews yet.