Linksys Re6700 Ieee 80211ac 117 Gbits Wireless Range Extender
Login to View Prices
Linksys RE6700 IEEE 802.11ac 1.17 Gbit/s Wireless Range Extender – 2.40 GHz, 5 GHz – 1 x Network (RJ-45) – Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet – Wall Mountable – 1 Pack
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Range Extender |
| Additional Warranty Informati | <p>1 YR ARO</p> |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | No |
| HDMI | No |
| VGA | No |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 1 |
| Powerline | No |
| Management Port | No |
| PoE (RJ 45) Port | No |
| Total Number Of Antennas | 2 |
| Number Of External Antennas | 2 |
| Beamforming Technology | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 13" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 6.7" |
| Certifications & Standards | <ul><li>Energy Star</li> <li>UL Listed Certification</li> </ul> |
| Wireless Transmission Speed | 1.17 Gbit/s |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | RE6700 |
| Product Name | AC1200 Amplify Dual-Band WiFi Range Extndr |
| Manufacturer Part Number | RE6700 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Dual-band, Wi-Fi range extender helps eliminate dead zones and extends the existing range of your current network up to 10, 000 square feet. Integrated power outlet lets you maintain use of the power outlet even when it's plugged in. Cross-band technology maximizes the simultaneous use of both bands for high-speed data transfer and uninterrupted streaming. Simultaneous dual-band delivers a stronger connection at speeds up to AC1200. Beamforming technology focuses the Wi-Fi signal directly to your devices instead of sending a general transmission to help eliminate dead spots. Spot-finder technology directs you on finding the right placement for this extender to make sure you're getting the best possible Wi-Fi signal. Audio capability lets you connection to a stereo system or audio speaker and stream music from a mobile device or computer. Universal design works with any wireless router (sold separately) for simple operation. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1030154164.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>RE6700 AC1200 Amplify Dual-Band Wi-Fi Range Extender</li> <li>Quick Installation Guide</li> <li>Regulatory Information Booklet</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |










