Linear Low Density Can Liners with AccuFit Sizing, 16 gal, 1 mil, 24″ x 32″, Black, Flat Pack, 250/Carton
Login to View Prices
Stronger can liners are constructed of prime-quality resin. AccuFit® sizing ensures that bags won’t fall into can. Designed for most common sizes and applications.
Additional information
| Weight | 13.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.50 × 13.00 × 3.75 in |
| Height | 32" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Waste Bag Material(s) | Linear Low-Density Polyethylene (LLDPE) |
| Scent Indicator | No |
| Bottom Seal | Star |
| Flat Pack/Roll | Flat Pack |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Global Product Type | LDPE Waste Can Liners |
| Width | 24" |
| Waste Bag Thickness | 1 mil |
| Ship Class Code | B |
| Color Family | Black |
| Maximum Volume Capacity | 16 gal |
| Maximum Volume Range | 16 to 20 gal |
| Minimum Volume Capacity | 12 gal |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 098241154934 |
| MPN | H4832TK X01 |
| Brand | AccuFit® |












Reviews
There are no reviews yet.