Linear Low-Density Can Liners, 60 gal, 4 mil, 38″ x 63″, Clear, 35/Carton
Login to View Prices
18 in stock
Maintain a clean and tidy environment. Ultra-durable, linear low-density polyethylene can liners are more likely to stretch than they are to tear or split, making them perfect for industrial and commercial applications where sharp, heavy and/or wet waste may be present, and Heritage Linear Low-Density Can Liners provide one of the best performance profiles in the industry. Their star-sealed bottom more evenly distributes their contained weight while minimizing the potential for leaks, allowing for the smooth collection and transport of refuse without fear of causing a mess. Puncture-resistant.
Additional information
| Weight | 22.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.50 × 10.75 × 10.75 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Width | 38" |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Waste Bag Material(s) | Linear Low-Density Polyethylene (LLDPE) |
| Scent Indicator | No |
| Bottom Seal | Star |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Maximum Volume Capacity | 60 gal |
| Global Product Type | LDPE Waste Can Liners |
| Maximum Volume Range | 51 to 60 gal |
| Ship Class Code | B |
| Flat Pack/Roll | Roll |
| Height | 63" |
| Waste Bag Thickness | 4 mil |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 098241141903 |
| MPN | K7663GC |
| Brand | Heritage |








Reviews
There are no reviews yet.