Lightweight Telescoping Tripod Easel, 38″ to 66″ High, Aluminum, Silver
Login to View Prices
Present information at an optimal height to capture attention. Features 3/4″ tubular telescoping legs that adjust in height. Solid construction of the locking cross-base reinforces the tripod design. Adjustable board holders support boards up to 48″ x 36″ and 25 lbs. Features antiskid feet. Easel bag sold separately.
Additional information
| Weight | 3.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.25 × 4.25 × 3.50 in |
| Folded Size | 4 x 3 x 37.5 |
| For Use With | Quartet® Pad Retainer 51T |
| Global Product Type | Tripod Easels |
| Maximum Easel Height | 66" |
| Easel Type | Folding Display |
| Minimum Easel Height | 38" |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Aluminum |
| Color(s) | Silver |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 034138500002 |
| MPN | 50E |
| Brand | Quartet® |














Reviews
There are no reviews yet.