Light Duty Butcher Block Top Adjustable Height Workbench, 800 lbs, 60 x 30 x 36 to 43, Gray
Login to View Prices
Global Industrial Light Duty Butcher Block Top Adjustable Height Workbench creates a versatile and adaptable industrial workspace. With a smooth, non-conductive work surface and a C-Channel leg design, this adjustable height workbench provides durability and stability to withstand daily use in various applications. Featuring removable duplex knockouts, you can install outlets to create a powered workbench.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 125.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60.00 × 30.00 × 4.50 in |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Depth | 30" |
| Weight | 153.18 lbs |
| Width | 60" |
| Height | 36" to 43" |
| Weight Capacity | 800 lbs |
| Material(s) | Steel Base |
| Footnote 1 | Color: Gray |
| Global Product Type | Workbenches/Tables |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 707022028868 |
| MPN | 183166A |
| Brand | Global Industrial® |














Reviews
There are no reviews yet.