Lenovo ThinkVision P27h-30 27″ Class WQHD LCD Monitor – 16:9
Login to View Prices
Lenovo ThinkVision P27h-30 27″ Class WQHD LCD Monitor – 16:9 – 27″ Viewable – In-plane Switching (IPS) Technology – WLED Backlight – 2560 x 1440 – 1.07 Billion Colors – 350 Nit – 4 ms – 60 Hz Refresh Rate – HDMI – DisplayPort – USB Hub, KVM Switch
- LCD Monitor offers maximum efficiency and usability
- USB Type-C allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- 27″ viewable screen size provides a spectacular viewing experience
- 4 ms response time diminishes ghosting, blurring, and streaking in fast-moving games and movies
- Enjoy crisp content and energetic hues with the 350 Nit brightness
- Experience a new level of viewing pleasure with Wide Quad High Definition (WQHD) that features 4 times the resolution of standard HD
- WLED backlight technology offers visual brilliance with maximum efficiency
- 2560 x 1440 maximum resolution for a spectacular, sharp display with added reliability
- 60 Hz standard refresh rate reduces deterioration caused by blurring to ensure maximum productivity
- 16:9 widescreen resolution perfect for watching movies, playing video games and getting on with office work
Additional information
| Weight | 10.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.90 × 24.10 × 13.90 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Bezel Color | Raven Black |
| Environmental Certification | TCO Certified 9.0,TCO Certified Edge Displays 2.0,Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| USB | Yes |
| Product Type | LCD Monitor |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Response Time Details | 4ms Extreme Mode |
| Product Model | P27h-30 |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Product Line | ThinkVision |
| Pixel Pitch | 9.2 mil |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Depth with Stand | 8.05" |
| Curved Screen | No |
| Built-in Devices | USB Hub,KVM Switch |
| Weight with Stand (Approxim | 15.43 lb |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Height with Stand | 21.07" |
| Operating Power Consumption | 180 W |
| Brightness | 350 Nit |
| Screen Mode | WQHD |
| Microphone | No |
| Width with Stand | 24.09" |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| TCO Certified | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Website Addres | |
| Backlight Technology | WLED |
| Number of USB Ports | 7 |
| Features | sRGB,Anti-glare,Eyesafe Certified,Low Blue Light,Eye Comfort Technology,NearEdgeless,HDR10,Picture by Picture,Picture in Picture,SmartPower,Cable Lock Slot,Cable Management,Eye-Care |
| Package Contents | <ul> <li>ThinkVision P27h-30 Widescreen LCD Monitor</li> <li>Stand</li> <li>1 x Power Cable</li> <li>1 x DP Cable</li> <li>1 x USB Type-C Gen 2</li> <li>1 x USB Type-B to Type-A</li> <li>Factory Calibration Report</li> <li>Quick Setup Guide</li> </ul> |
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931),99% Rec.709 (CIE 1931),95% DCI-P3 (CIE 1976) |
| Response Time | 4 ms |
| Stand Adjustments | Height,Pivot,Swivel,Tilt |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Energy Star | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| USB Type-C | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | 63A1ZAR1US |
| Brand | Lenovo |























Reviews
There are no reviews yet.