Lenovo ThinkStation P3 Ultra 30HA003RUS Workstation – 1 x Intel Core i5 13th Gen i5-13600K – 64 GB – 2 TB SSD – Mini-tower
Login to View Prices
THINKSTATION & THINKPAD | P SERIES WORKSTATION FAMILY
Fostering creativity for professionals across industries
- Intel Core i5 3.50 GHz processor provides you with a solid performance to watch videos, play games, and at the same time, its adaptability makes you more productive
- Windows 11 Pro OS smartly manages your hardware and runs routine applications efficiently
- 2 TB SSD capacity for spacious storage with faster data transfer speed than standard hard drives. It can hold tons of digital content, files and documents.
- With 64 GB of memory, users can run many programs without losing execution performance
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for increasing efficiency with the quicker transfer and sharing of information
- 300 W power supply unit (PSU) fulfills your system’s power requirements
Additional information
| Weight | 7.9400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.80 × 3.40 × 8.00 in |
| Memory Configuration | 2 x 32GB |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Por | 5 |
| Operating System Language | English |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold),TCO Certified 9.0 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Form Factor | Mini-tower |
| Drive Type | SSD |
| Processor Type | Core i5 |
| Number of Total Memory Slot | 4 |
| Operating System Platform | Windows |
| Graphics Memory Accessibili | Shared |
| Bluetooth | Yes |
| Product Type | Workstation |
| Maximum Power Supply Wattag | 300 W |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet,Gigabit Ethernet |
| Energy Efficiency Certifica | ENERGY STAR 8.0 |
| Processor Threads | 20 |
| Package Contents | <ul><li> ThinkStation P3 Ultra 30HA003RUS</li><li> Power Adapter</li><li> Keyboard</li><li> Mouse</li></ul> |
| Product Series | P3 Ultra |
| Product Model | 30HA003RUS |
| Additional Warranty Informa | <ul><li> Base Warranty 3-year, Onsite </li><li> Included Upgrade 3Y Premier Support Upgrade from 3Y Onsite </li></ul> |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Total Solid State Drive Cap | 2 TB |
| Number of Processors Instal | 1 |
| Wireless LAN | Yes |
| Graphics Controller Manufac | Intel |
| Standard Memory | 64 GB |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| TCO Certified | Yes |
| Number of Processors Suppor | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Website Addres | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Controller Type | NVMe,Serial ATA |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Model | i5-13600K |
| vPro Technology | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of Thunderbolt 4 Por | 2 |
| Keyboard Localization | English |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Product Line | ThinkStation |
| Energy Star | Yes |
| Chipset Model | W680 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 197531618269 |
| MPN | 30HA003RUS |
| Brand | Lenovo |



























Reviews
There are no reviews yet.