Kleenex Professional Facial Tissue Cube for Business
Login to View Prices
Kleenex Professional Facial Tissue Cube for Business – 2 Ply – White – Paper – Soft, Strong – 90 Per Box – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Facial Tissue |
| Container Type | Box |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Fold Size | 8.20" x 8.40" |
| Quantity Per Container | 90 |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Kleenex |
| Features | Strong |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Professional Facial Tissue Cube for Business |
| Product Line | Professional |
| Manufacturer Part Number | 21271CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Professional Facial Tissue for Business offers superior performance, a premium feel and essential softness with its two-ply, absorbent material. When your employees, clients and visitors see the respected Kleenex brand in your offices and restrooms, they'll know that you select quality products, putting forth the best image for your business. For more than 90 years, Kleenex has delivered high-quality facial tissues to give you an ultra-soft feel. The last 10 tissues in this low-alert dispenser are cream-colored instead of white to let you know when it's almost time for a new box. |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
Kleenex Professional Facial Tissue Cube for Business

Login to View Prices
Kleenex Professional Facial Tissue Cube for Business – 2 Ply – 8.40″ x 8″ – White – 90 Per Box – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Facial Tissue |
| Container Type | Box |
| Full Size | 8.40" x 8" |
| Quantity Per Container | 90 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Kleenex |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Professional Facial Tissue Cube for Business |
| Product Line | Professional |
| Manufacturer Part Number | 21270CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kleenex Facial Tissue offers superior performance, a premium feel and essential softness. When your employees, clients and visitors see the respected Kleenex brand in your offices and restrooms, they'll know that you select quality products, putting forth the best image for your business. High-quality, two-ply facial tissue also provides smart innovations including an ultra-soft texture and low-alert dispenser. The last 10 tissues are cream-colored instead of white so you know it's almost time for a new box.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
Kleenex Professional Facial Tissue Cube for Business

Login to View Prices
Kleenex Professional Facial Tissue Cube for Business – 2 Ply – White – Paper – Soft, Strong – 90 Per Box – 6 / Pack
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Facial Tissue |
| Container Type | Box |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Quantity Per Container | 90 |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Kleenex |
| Features | Strong |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Professional Facial Tissue Cube for Business |
| Product Line | Professional |
| Manufacturer Part Number | 21271 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Professional Facial Tissue for Business offers superior performance, a premium feel and essential softness with its two-ply, absorbent material. When your employees, clients and visitors see the respected Kleenex brand in your offices and restrooms, they'll know that you select quality products, putting forth the best image for your business. For more than 90 years, Kleenex has delivered high-quality facial tissues to give you an ultra-soft feel. The last 10 tissues in this low-alert dispenser are cream-colored instead of white to let you know when it's almost time for a new box. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014309775.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
Kleenex Professional Facial Tissue Cube for Business
Login to View Prices
Kleenex Professional Facial Tissue Cube for Business – 8.30″ x 7.80″ – White – Soft, Absorbent – For Face – 90 Per Box – 3 / Pack
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Facial Tissue |
| Container Type | Box |
| Full Size | 8.30" x 7.80" |
| Quantity Per Container | 90 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Kleenex |
| Features | Absorbent |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Professional Facial Tissue Cube for Business |
| Product Line | Professional |
| Application/Usage | Face |
| Manufacturer Part Number | 21200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kleenex Boutique Tissue Bundle includes tissue boxes with a signal feature that alerts you when it's time to change the box. Each box offers an upright, decorative cube design that is perfect for limited counter space. Premium facial tissue inside has softness, strength and absorbency for your everyday needs.</p> |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Kleenex Professional Facial Tissue Cube for Business
Login to View Prices
Kleenex Professional Facial Tissue Cube for Business – 8.30″ x 7.80″ – White – Soft, Absorbent – For Face – 90 Per Box – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Facial Tissue |
| Container Type | Box |
| Full Size | 8.30" x 7.80" |
| Quantity Per Container | 90 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Kleenex |
| Features | Absorbent |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Professional Facial Tissue Cube for Business |
| Product Line | Professional |
| Application/Usage | Face |
| Manufacturer Part Number | 21200CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kleenex Boutique Tissue Bundle includes tissue boxes with a signal feature that alerts you when it's time to change the box. Each box offers an upright, decorative cube design that is perfect for limited counter space. Premium facial tissue inside has softness, strength and absorbency for your everyday needs.</p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>Kleenex Boutique Tissues</li> <li>Boxes</li> </ul> |














