Kleenex Naturals Facial Tissue

Login to View Prices
Kleenex Naturals Facial Tissue – 8.30″ x 7.80″ – White – Fiber – Soft – For Office, Restroom – 125 / Box
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Facial Tissue |
| Full Size | 8.30" x 7.80" |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Kleenex |
| Features | Soft |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Naturals Facial Tissue |
| Product Line | Naturals |
| Application/Usage | Restroom |
| Manufacturer Part Number | 21601 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Two-ply, Professional Naturals Facial Tissue offers superior performance, a premium feel and essential softness created with a blend of virgin fiber and recycled fiber. When your employees, clients and visitors see the respected Kleenex brand in your offices and restrooms, they'll know that you select quality products, putting forth the best image for your business. For more than 90 years, Kleenex has delivered high-quality facial tissues, providing consumers with smart innovations like an ultra-soft texture. Low-alert dispenser produces cream-colored tissue instead of white so you know when it's almost time for a new box. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014566772.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 125 / Box |
Kleenex Naturals Facial Tissue – 8.30″ x 7.80″ – White – Fiber, Fiber – Soft – For Office, Restroom – 125 Per Box – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Facial Tissue |
| Container Type | Box |
| Full Size | 8.30" x 7.80" |
| Quantity Per Container | 125 |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Kleenex |
| Features | Soft |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Naturals Facial Tissue |
| Product Line | Naturals |
| Application/Usage | Restroom |
| Manufacturer Part Number | 21601CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Two-ply, Professional Naturals Facial Tissue offers superior performance, a premium feel and essential softness created with a blend of virgin fiber and recycled fiber. When your employees, clients and visitors see the respected Kleenex brand in your offices and restrooms, they'll know that you select quality products, putting forth the best image for your business. For more than 90 years, Kleenex has delivered high-quality facial tissues, providing consumers with smart innovations like an ultra-soft texture. Low-alert dispenser produces cream-colored tissue instead of white so you know when it's almost time for a new box. |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Weight (Approximate) | 7.33 oz |











