KleenEarth Scissors, 8″ Long, 3.25″ Cut Length, Straight Black Handle
Login to View Prices
Feature stainless steel blades. These lightweight scissors are capable of cleanly cutting through a wide range of materials. Made for both right or left hand use. Westcott uses recycled material in the designs of KleenEarth products and packaging. The same quality standards are used in all their products whether using new or recycled materials, so you can be sure this KleenEarth product will live up to your expectations.
Additional information
| Weight | 0.1670 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 4.00 × 0.50 in |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 40% |
| Adhesive-Resistant Blades | No |
| Scissors Handle Type | Straight |
| Global Product Type | All Purpose Scissors & Shears |
| Overall Length | 8" |
| Cutting Tool Style | General Purpose |
| Scissor Tip Type | Pointed |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Handle Color | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 30% |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Total Recycled Content Perc | 70% |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Color Family | Black |
| Scissors Cut Length | 3.25" |
| UPC | 073577414181 |
| MPN | 41418 |
| Brand | Westcott® |













Reviews
There are no reviews yet.