Kingston 32GB DDR5 SDRAM Memory Module – For Notebook – 32 GB – DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM – 4800 MHz Dual-rank Memory – CL40 – 1.10 V – ECC – Unbuffered – 262-pin – SoDIMM – Lifetime Warranty
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 4800 MHz speed with CL40 latency for smooth computer performance
- SoDIMM 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 262-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL40 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SoDIMM form factor with 262-pin and 32 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
Additional information
| Dimensions | 1.20 in |
|---|---|
| Environmental Certification | RoHS,REACH,WEEE,Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS),California Proposition 65 |
| Error Checking | ECC |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Pins | 262-pin |
| CAS Latency | CL40 |
| Device Supported | Notebook |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Length | 2.7" |
| Form Factor | SoDIMM |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Thickness | 145.7 mil |
| UPC | 0 |
| MPN | KSM48T40BD8KI-32HA |
| Brand | Kingston |












Reviews
There are no reviews yet.