Kimberly-Clark Professional Sanitouch Roll Towel Dispenser
Login to View Prices
Kimberly-Clark Professional Sanitouch Roll Towel Dispenser – Touchless Dispenser – 16.1″ Height x 12.6″ Width x 10.2″ Depth – Plastic – White – Durable – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Hand Towel Dispenser |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Dispenser Type | Touchless |
| Height | 16.1" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 10.2" |
| Certifications & Standards | ADA |
| Brand Name | Kimberly-Clark Professional |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Sanitouch Roll Towel Dispenser |
| Manufacturer Part Number | 9991 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Hard roll towel dispenser features a high-capacity design that reduces maintenance times and runouts for efficient performance in high-traffic locations. Touch-free, one-at-a-time dispensing ensures that patrons touch only the towel they need for sanitary operation. Attractive design coordinates well with any contemporary decor to elegantly blend with your modern style. High-impact, ABS plastic construction gives you a smooth, quiet operation with no batteries needed. Towel dispenser is compatible with universal hard roll towels with a 1-1/2" core (sold separately). When installed properly, this dispenser meets the ADA standards for accessible design, 28 CFR Part 36.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |











