Kimberly-Clark Facial Tissue With Pop-Up Dispenser – 2 Ply – White – 100 Per Box – 36 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Facial Tissue |
| Container Type | Box |
| Quantity Per Container | 100 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 8.4" |
| Depth | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>FSC Certified</p> |
| Brand Name | Kleenex |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Facial Tissue |
| Manufacturer Part Number | 21400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Facial tissue offers premium quality and softness, providing the comforts of home away from home. Using this absorbent, two-ply tissue shows your guests that you care enough to provide the best. With its gentle softness and dependable strength, your guests will know that their health and well-being is top of mind. And the exceptional softness and premium performance encourage tissue use, helping you create a healthier environment. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1011707240.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 36 / Carton |
Kimberly-Clark Facial Tissue With Pop-Up Dispenser – 2 Ply – 8.40″ x 8.60″ – White – 125 Per Box – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Kimberly-Clark Corporation |
|---|---|
| Product Type | Facial Tissue |
| Container Type | Box |
| Full Size | 8.40" x 8.60" |
| Quantity Per Container | 125 |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 8.4" |
| Depth | 8.6" |
| Brand Name | Kleenex |
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Product Name | Facial Tissue – Flat Box |
| Manufacturer Part Number | 21606CT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Kleenex tissue offers superior performance, a premium feel and essential softness. When your employees, patients and guests see the respected Kleenex brand in your business and restrooms, they'll know that you select quality products, putting forth the best image for your business. It's a popular choice in healthcare and medical offices, hotels and lodging and businesses in general. For more than 80 years, Kleenex has delivered the high-quality facial tissue, providing consumers with smart innovations like an ultra-soft feel and Signal Sheets. The last 10 tissues are cream-colored instead of white so you know it's almost time for a new box.</p> |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |














