Kids’ Sparkle Toothpaste, Blue, Bubblegum Flavor, 0.85 oz Tube, 72/Carton
Login to View Prices
Put some radiance into your kids’ oral health routine. The fun sparkles of Kid’s Crest Cavity Protection Toothpaste make brushing enjoyable and encourage the daily habit. Plus your kids will be fighting cavities with clinically proven Fluoristat that’s gentle on tooth enamel.
Additional information
| Weight | 5.4200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.31 × 7.69 × 5.88 in |
| Product Packaging | Tube |
| Active Ingredient | Fluoristat® |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Volume Capacity | 0.85 oz |
| Scent | Bubblegum |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Personal Care Product Type | Toothpaste |
| Compliance Standards | ADA Accepted |
| Global Product Type | Toothpaste |
| UPC | 037000401599 |
| MPN | 40159 |
| Brand | Crest® |














Reviews
There are no reviews yet.