Kids’ Blunt Tip Stainless Steel Safety Scissors, 5″ Long, 2.05″ Cut Length, Straight Green Handle
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
TUD24380505
Categories: Arts & Crafts, SCHOOL SUPPLIES
Supply your classroom with the tools for success. Ambidextrous design accommodates everyone, so all of your students can cut comfortably. Blunt tips and a covered pivot point deliver an added measure of safety. Short blades help smaller hands achieve better control.
Additional information
| Weight | 0.0960 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.99 × 3.00 × 0.79 in |
| Scissors Cut Length | 2.05" |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Scissor Tip Type | Rounded |
| Adhesive-Resistant Blades | No |
| Scissors Handle Type | Straight |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Overall Length | 5" |
| Global Product Type | Safety/Training Scissors & Shears |
| Cutting Tool Style | Children/Students |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Color | Green |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 718103426640 |
| MPN | ST55052/TR55052 |
| Brand | TRU RED™ |
Be the first to review “Kids’ Blunt Tip Stainless Steel Safety Scissors, 5″ Long, 2.05″ Cut Length, Straight Green Handle” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.