KFI KOOL 3 Seat Beam – Polypropylene Seat – Polypropylene Back – Powder Coated Silver Steel Frame – White – 1 Each
Additional information
| Brand | KFI Seating |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 2 |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Seat Material | Polypropylene |
| Seat Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Seat Depth | 18" |
| Chair/Seat Type | Beam Seat |
| Maximum Seat Height | 17.50" |
| Back Material | Polypropylene |
| Back Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Back Width | 18" |
| ANSI/BIFMA Certified | Yes |
| Seating Capacity | 3 |
| Product Color | White |
| Ergonomic | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 31" |
| Width | 1971-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 22" |
| Frame Color | Powder Coated Silver |
| Certifications & Standards | GSA |
| Maximum Load Capacity | 1200 lb |
| Brand Name | KFI |
| Features | Aluminum Alloy Back Support |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Product Name | KOOL 3 Seat Beam |
| Product Line | Kool |
| Manufacturer Part Number | 2300BEAM3P8 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Kool Beam Chair combines enhanced circulation and airflow with an attractive design for the ultimate seating combination. Polypropylene material creates sturdy durability. Radius conforms to your back for maximum comfort. Aluminum alloy sides increase back support. Silver, powder-coated, steel frame with T-shaped legs provides optimal support and longevity. Beam design features three seats. Unique beam-style elevates any space with an interesting, eye-drawing look. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 12 Year |
KFI KOOL 3 Seat Beam – Polypropylene Seat – Polypropylene Back – Powder Coated Silver Steel Frame – Burgundy – 1 Each
Additional information
| Brand | KFI Seating |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 2 |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Seat Material | Polypropylene |
| Seat Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Seat Depth | 18" |
| Chair/Seat Type | Beam Seat |
| Maximum Seat Height | 17.50" |
| Back Material | Polypropylene |
| Back Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Back Width | 18" |
| ANSI/BIFMA Certified | Yes |
| Seating Capacity | 3 |
| Product Color | Burgundy |
| Ergonomic | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 31" |
| Width | 1971-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 22" |
| Frame Color | Powder Coated Silver |
| Certifications & Standards | GSA |
| Maximum Load Capacity | 1200 lb |
| Brand Name | KFI |
| Features | Aluminum Alloy Back Support |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Product Name | KOOL 3 Seat Beam |
| Product Line | Kool |
| Manufacturer Part Number | 2300BEAM3P7 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Kool Beam Chair combines enhanced circulation and airflow with an attractive design for the ultimate seating combination. Polypropylene material creates sturdy durability. Radius conforms to your back for maximum comfort. Aluminum alloy sides increase back support. Silver, powder-coated, steel frame with T-shaped legs provides optimal support and longevity. Beam design features three seats. Unique beam-style elevates any space with an interesting, eye-drawing look. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 12 Year |
KFI KOOL 3 Seat Beam – Polypropylene Seat – Polypropylene Back – Powder Coated Silver Steel Frame – Navy – 1 Each
Additional information
| Brand | KFI Seating |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 2 |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Seat Material | Polypropylene |
| Seat Width | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Seat Depth | 18" |
| Chair/Seat Type | Beam Seat |
| Maximum Seat Height | 17.50" |
| Back Material | Polypropylene |
| Back Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Back Width | 18" |
| ANSI/BIFMA Certified | Yes |
| Seating Capacity | 3 |
| Product Color | Navy |
| Ergonomic | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 31" |
| Width | 1971-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 22" |
| Frame Color | Powder Coated Silver |
| Certifications & Standards | GSA |
| Maximum Load Capacity | 1200 lb |
| Brand Name | KFI |
| Features | Aluminum Alloy Back Support |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Product Name | KOOL 3 Seat Beam |
| Product Line | Kool |
| Manufacturer Part Number | 2300BEAM3P3 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Kool Beam Chair combines enhanced circulation and airflow with an attractive design for the ultimate seating combination. Polypropylene material creates sturdy durability. Radius conforms to your back for maximum comfort. Aluminum alloy sides increase back support. Silver, powder-coated, steel frame with T-shaped legs provides optimal support and longevity. Beam design features three seats. Unique beam-style elevates any space with an interesting, eye-drawing look. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 12 Year |















