KFI 30″ Square Wood Pedestal Table – For – Table TopBarnwood Square Top – Pedestal Base – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | KFI Seating |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Square |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Pedestal |
| Top Material | Vintage Wood |
| Frame Color/Finish | Silver |
| Top Color/Finish | Barnwood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | KFI |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Product Model | 30S917SLLTB |
| Product Name | 30" Square Wood Pedestal Table |
| Manufacturer Part Number | 30S917SLLTB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Pedestal Table features a thick, high-pressure laminate top that's durable and wipes down easily for quick cleanings. Square top has an attractive edge that won't crack or peel to maintain a sleek style for years to come. Solid steel, round base has leveling glides to prevent the table from wobbling on uneven floors. Easy-to-build design allows you to quickly put this table together to ensure proper assembly. Cafe height is perfect for sitting positions with your feet on the floor. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 12 Year |
KFI 30″ Square Wood Pedestal Table – For – Table TopNatural Square Top – Pedestal Base – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | KFI Seating |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Square |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Pedestal |
| Top Material | Vintage Wood |
| Frame Color/Finish | Silver |
| Top Color/Finish | Natural |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 20% |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | KFI |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Product Model | 30S917SLLTN |
| Product Name | 30" Square Wood Pedestal Table |
| Manufacturer Part Number | 30S917SLLTN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Pedestal Table features a thick, high-pressure laminate top that's durable and wipes down easily for quick cleanings. Square top has an attractive edge that won't crack or peel to maintain a sleek style for years to come. Solid steel, round base has leveling glides to prevent the table from wobbling on uneven floors. Easy-to-build design allows you to quickly put this table together to ensure proper assembly. Cafe height is perfect for sitting positions with your feet on the floor. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 12 Year |
KFI 30″ Square Wood Pedestal Table – For – Table TopEspresso Square Top – Pedestal Base – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | KFI Seating |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Square |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Pedestal |
| Top Material | Vintage Wood |
| Frame Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Espresso |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | KFI |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Product Model | 30S917BKLTE |
| Product Name | 30" Square Wood Pedestal Table |
| Manufacturer Part Number | 30S917BKLTE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Pedestal Table features a thick, high-pressure laminate top that's durable and wipes down easily for quick cleanings. Square top has an attractive edge that won't crack or peel to maintain a sleek style for years to come. Solid steel, round base has leveling glides to prevent the table from wobbling on uneven floors. Easy-to-build design allows you to quickly put this table together to ensure proper assembly. Cafe height is perfect for sitting positions with your feet on the floor. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 12 Year |
KFI 30″ Square Wood Pedestal Table – For – Table TopBarnwood Square Top – Pedestal Base – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | KFI Seating |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Square |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Pedestal |
| Top Material | Vintage Wood |
| Frame Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Barnwood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | KFI |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Product Model | 30S917BKLTB |
| Product Name | 30" Square Wood Pedestal Table |
| Manufacturer Part Number | 30S917BKLTB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Pedestal Table features a thick, high-pressure laminate top that's durable and wipes down easily for quick cleanings. Square top has an attractive edge that won't crack or peel to maintain a sleek style for years to come. Solid steel, round base has leveling glides to prevent the table from wobbling on uneven floors. Easy-to-build design allows you to quickly put this table together to ensure proper assembly. Cafe height is perfect for sitting positions with your feet on the floor. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 12 Year |
KFI 30″ Square Wood Pedestal Table – For – Table TopNatural Square Top – Pedestal Base – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | KFI Seating |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Square |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Pedestal |
| Top Material | Vintage Wood |
| Frame Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Natural |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | KFI |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Product Model | 30S917BKLTN |
| Product Name | 30" Square Wood Pedestal Table |
| Manufacturer Part Number | 30S917BKLTN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Pedestal Table features a thick, high-pressure laminate top that's durable and wipes down easily for quick cleanings. Square top has an attractive edge that won't crack or peel to maintain a sleek style for years to come. Solid steel, round base has leveling glides to prevent the table from wobbling on uneven floors. Easy-to-build design allows you to quickly put this table together to ensure proper assembly. Cafe height is perfect for sitting positions with your feet on the floor. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 12 Year |
KFI 30″ Square Wood Pedestal Table – For – Table TopEspresso Square Top – Pedestal Base – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | KFI Seating |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Square |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Pedestal |
| Top Material | Vintage Wood |
| Frame Color/Finish | Silver |
| Top Color/Finish | Espresso |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | KFI |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Product Model | 30S917SLLTE |
| Product Name | 30" Square Wood Pedestal Table |
| Manufacturer Part Number | 30S917SLLTE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Pedestal Table features a thick, high-pressure laminate top that's durable and wipes down easily for quick cleanings. Square top has an attractive edge that won't crack or peel to maintain a sleek style for years to come. Solid steel, round base has leveling glides to prevent the table from wobbling on uneven floors. Easy-to-build design allows you to quickly put this table together to ensure proper assembly. Cafe height is perfect for sitting positions with your feet on the floor. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 12 Year |















