KFI 2300 BR2300 Bar Stool – White Polypropylene Seat – White Polypropylene Back – Silver Tubular Steel Frame – Four-legged Base – Nylon – 1 Each
Additional information
| Brand | KFI Seating |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Polypropylene |
| Seat Width | 18" |
| Seat Depth | 18" |
| Seat Thickness | 0.24" |
| Chair/Seat Type | Bar Stool |
| Seat Color | White |
| Maximum Seat Height | 30" |
| Back Material | Polypropylene |
| Back Color | White |
| Back Height | 14" |
| Back Width | 18.50" |
| Back Thickness | 0.20" |
| Base Shape | Four-legged |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Tubular Steel |
| Height | 46.5" |
| Width | 20.5" |
| Depth | 23" |
| Frame Color | Silver |
| Certifications & Standards | GSA |
| Product Series | 2300 |
| Maximum Load Capacity | 400 lb |
| Brand Name | KFI |
| Features | Durable |
| Manufacturer | KFI Seating |
| Product Model | BR2300 |
| Product Name | 2300 BR2300 Bar Stool |
| Product Line | Kool |
| Finishing | Powder Coated |
| Manufacturer Part Number | BR2300P08 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 2300 Series Kool Stool creates a fun, comfortable environment in any space. Perforated back offers an attractive design that enhances circulation and airflow. Radius conforms to your back for maximum comfort. Silver, powder-coated frame contrasts the bold color of the polypropylene seat and back for a creative, interesting look. Back supports made with injection aluminum alloy enhance durability. Bar-height stool includes a horizontal footrest to optimize comfort. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 20 lb |










