Provides computing comfort for an economical price. Encourages a neutral wrist position with sturdy comfort. Long enough to fit most standard keyboards. Synthetic rubber backing is nonskid and sturdy.
Additional information
| Weight | 0.3900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.56 × 2.94 × 0.88 in |
| Ship Class Code | J |
| Cover Material(s) | Soft Cloth Fabric |
| Ergonomic | Yes |
| Base Material | Synthetic Rubber |
| Weight | 0.67 lbs |
| Wrist Filling Material | Natural Rubber |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Theme | Solid Color |
| Base Type | Nonskid |
| Global Product Type | Keyboard/Laptop Wrist Rests |
| Width | 19.25" |
| Mouse Pad/Wrist Rest Type | Keyboard Wrist Rest |
| Depth | 2.5" |
| Height | 0.75" |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 686024524571 |
| MPN | IVR52457 |
| Brand | Innovera® |












Reviews
There are no reviews yet.